Blog, Özdüşünüm

Bir iPhone Kaç Pomodoro?

“İçine doldurulacak çok şey olduğu zaman, günün yüzlerce cebi vardır.”
− Friedrich Nietzsche

Bir şeyleri satın alırken ya da onların ücretlerini öderken, verdiğimiz şey her zaman para olarak görünür gözümüze, fakat fark etmediğimiz şey ise aslında zamanımızla bu ücreti karşıladığımızdır.

Örneklersek 30 TL’ye bir kazak aldığımızı varsayalım. Siz ise 2000 TL maaşa sahipsiniz ve bu maaşı kazanmak için 8–17 saatleri arasında 1 saati yemek molası olarak düşünürsek günde 8 saat, haftada 5 gün çalışmanız gerekmekte. Bir ayı 4 haftadan varsayarsak günde 100 TL, saatte de 12,5 TL kazandığınız anlamına gelir. Yani 30 TL’ye alacağınız kazak için 2,4 saat (144 dakika) çalışmanız gerekmekte. Aslında fark etti iseniz birileri sizin 144 dakikanıza ülkenizde tekabül eden kâğıtlar verdi ve siz bu kâğıtlarla kazağınızı 144 dakikaya satın aldınız.

Yani ömür dediğimiz yaşam süremizden ayırdığımız dakikalar ile hayatımızda olmasını istediğimiz ürünleri satın alıyor ya da hayatımızı devam ettirmek istediğimiz standartları belirliyoruz.

Bir iPhone için hayatınızın kaç dakikasını harcıyorsunuz?

Mademki zaman bu kadar değerli bir kavram, peki bu zamanı nasıl daha verimli kullanabiliriz?

Zaman yönetimi konusunda çeşitli teknikler bulunmakta ve bunlardan uzun zamandır kendi hayatımda uygulamaya çalıştığım bir tekniğin detaylarından bahsedeceğim. Bu tekniğin adı ise Pomodoro!

Tabiki unutmamak gerekir ki teknik/taktik vs. den ziyade kararlı olmanız çok önemli bir husus. Eğer inanarak ve kararlı bir şekilde işiniz doğrultusunda ilerleyemiyorsanız, zaten bir tekniği de işinize uyarlayamazsınız. Unutmamak gerek ki bu sadece bir zaman yönetim tekniğidir, size zamanınızı daha verimli kullanmanız için bir yol sunar. Ama bir zaman yönetim tekniği ile işinize karşı şevkinizi hep üst seviyede tutabilirsiniz.

Özellikle bu teknikte işinizi yutabileceğiniz lokmalara ayırmak birincil amaç. Dolayısıyla size dağ gibi gözüken bir şeyi adım adım ilerleterek daha kolay hale getirebilirsiniz.

Peki bu Pomodoro tekniği nasıl çalışır?

1. Tamamlamanız gereken bir görev seçin.
2. Zamanı gözlemleyebileceğiniz bir araca ihtiyacınız var. (Telefonun kronometresi ya da geri sayım sayacı bunun için gayet uygun.)
3. Görevinize başlarken zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın ve bu 25 dakika boyunca sadece o an elinizdeki işe odaklanın.
4. 25 dakikalık süre bittiğinde ise işinizi tamamen bırakın ve 5 dakikalık bir mola verin. Bu 5 dakika içerisinde asla işinize davam etmeyin.
5. Her 4 Pomodoro zamanında 15–30 dakika arası bir uzun mola verin.
1 Pomodoro = 25 dakika iş + 5 dakika mola

Örnekleyecek olursak, elinizde yapmayı planladığınız bir iş olsun. Bu bir sınav çalışması olabilir, yazmak istediğiniz bir yazı olabilir, tamamlamanız gereken bir tasarım ya da yazılım olabilir. Tamamen bambaşka yapmanız gereken bir işte olabilir. Önce bu işi yaklaşık olarak kaç dakikada yapacağınızı tahmin etmeniz gerek. Tamamlamanız gereken tasarımı 3 saatte yapabileceğinizi mi öngörüyorsunuz mesela? Ya da sınav için elinizde 10 adet önceki senelerde çıkmış sorular var ve 2 tanesini 1 saatte mi bitirebilirim diyorsunuz? Pomodoro tekniğinde süreyi tahmin etmek önemli bir etken. Bu süreyi belirlerken geçmişte yapmış olduğunuz benzer işlerdeki süre deneyimlerinizi kullanabilirsiniz. Zaten bu tekniği kullandıkça, zamanla tahmin mekanizmanız gelişecektir.

Örneğin elimizdeki iş için bu süreyi 3 saat olarak düşünelim. Sonrasında ise elimizdeki zamanı Pomodoro birimine dönüştürmemiz gerekmekte.

180 dk = (30+30+30+30+30+30) dk = 6 Pomodoro

Günlük hayatta yaptığımız işlerden örnek vermek gerekirse;

  • – Sınavına gireceğim derse ait çalışmam gereken 100 sayfa kitabı 4 saatte bitirebilirim. (8p)
  • – İş arkadaşıma yapması gereken görevi anlatan bir mail yazacağım. (1p)
  • – Bloguma yeni bir yazı ekleyeceğim, konuyu araştırmam(2p) ve yazıyı yazmam(1p) gerekli. (3p)
  • – Sunumum için araştırma yapmam(4p) ve slayt hazırlamam(2p) gerekli. (6p)

Bu tekniği elimden geldiğince tasarımlarımı oluştururken kullanıyorum. Genelde bir tasarımı oluştururken daha önce bu tarzda yapılmış tasarımları incelemem(3p), yapacağım tasarımlara uygun ekipmanlar ya da görseller bulmam(2p), sorasında ise uygulamam gerekiyor(1p). Yani bana genelde bu iş 6 Pomodoro’ya patlıyor. Tabiki bu işe göre değişken bir durum. Bazen bu süreler artabiliyor ya da azalabiliyor. Zaman içerisinde benzer işleri yaptıkça aslında tüm iş için kaç Pomodoro’ya ihtiyacınız olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. En önemlisi artık önünüzde kaç Pomodoro’nuz var ise gününüzü ona göre ayarlayabiliyor, işin stresini de en aza indirebiliyorsunuz.

Pomodoro’nun sadece bir metafor olduğunu düşünürsek 1 Pomodoro zamanını kendinize göre düzenleyebilirsiniz. (45+10 dk gibi) Fakat unutmamak gerekir ki kabul edilmiş olan Pomodoro zamanı sizin psikolojik çalışma ritminizdir. Bu süreci belirledikten sonra sizin için sabit kalmalı ve değiştirmemelisiniz.

Tablonun bütününe baktığınızdaysa gün içerisinde kaç Pomodoro harcadığınızı not alarak verimliliğinizi ölçebilirsiniz. Günde 8–16 arası Pomodoro tamamlamak, molalar dahil 8 saat çalışma süresine denk geldiği için ideal sayılmakta.

Peki Pomodoro’nuz bölünürse ne yapmalısınız?

Eğer çalışmanızı bölen şey bir dış etkense (Telefonun çalması, bilgisayarınızın şarjının bitmesi vs.) Pomodoro’larınızı not aldığınız kağıdınızda o Pomodoro zamanınızın yanına bir işaret koyun. Eğer sebep sizden kaynaklanan bir şeyse (Rahatsızlanmanız, birine bir şey sormanızı gerekmesi vs.) yine not kağıdınızda o seansa farklı bir işaret koyun.

Her haftanın bitiminde ise bu kağıda bakarak seanslarınızdaki bölünmeleri ve sebeplerini inceleyin ve bir sonraki haftalarda bu bölünmeleri nasıl minimize edebileceğinizi düşünerek gerekli iyileştirmeleri yapın.

Ayrıca her haftanın bitiminde not kağıdınızı incelerken Pomodoro’larınızın fazla yorucu geçtiğini düşünüyorsanız biraz daha planlarınızı yayın. Mesela günlük Pomodoro sayınızı azaltmak gibi. Eğer daha fazlasını yapabileceğinizi düşünüyorsanız da günlük Pomodoro sayınızı arttırabilirsiniz.


Son olarak tüm bu süreçleri kağıt üzerinde tutmak yerine telefonuzda bir uygulama aracılığıyla ya da bu teknik için hazırlanmış web siteleri yardımıyla takip edebilirsiniz.

Lanes : Bu internet sitesi aracılığıyla yapılacaklar sitesi hazırlayabilir ve haftalık planlar üretebilirsiniz. Ayrıca Pomodoro zamanlayıcısı da içeriyor ve böylece çalışmalarınızı kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Pomotodo : Hem Android hemde iOS platformu için hazırlanmış bu uygulama da yine Pomodoro tekniğine özel hazırlanmış.

Coldturkey : Her şey tamam fakat ben çalışırken Facebook, Twitter gibi sitelere gözüm kayar, verimli çalışmak bu şekilde çok zor oluyor diyorsanız, bu uygulama belli bir süre boyunca internet sitelerini engelliyor ve çalışmanızın bölünmemesini sağlıyor.

İnternet üzerinde bunlara özel pek çok web sitesi ve uygulama mevcut. Google aracılığıyla size daha uygun olanlarını bulmanızda mümkün.


Özetle sizde Pomodoro yöntemini ders çalışırken, kitap okurken, işlerinizi yaparken ya da atomu parçalarken kullanabilir ve zamanınızın ne kadar verimli geçtiğini gözlemleyebilirsiniz.

Benim Pomodoro Tekniği hakkında aktaracaklarım bu kadar, sizde eklemek istediğiniz şeyler için bana web sitem üzerinden ulaşabilir ya da altta bulunan yorum kısmı ile yazıyı geliştirmemizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca mümkünse bu tekniğe başladıktan sonra deneyimlerinizi aktarabilirsiniz.

 

 

 

 

Author


Avatar