Blog, Özdüşünüm

Yalancı Paradoksu

 

“Bana yalan söylediğin için üzgün değilim, artık sana inanamayacağım için üzgünüm.”

− Friedrich Nietzsche

Araştırmalar göstermektedir ki neredeyse birçok insan kabaca her 10 dakikalık konuşmasında iki ya da üç kez yalan söyler. Fakat onları bu sıklıkta bile yakalamanız zordur. California Üniversitesinden bir grup araştırmacı 253 araştırmanın sonucunu analiz ettikten sonra şunu buldular. Biz sadece söylenen yalanların yarısını fark edebiliriz. Diğer bir deyişle bir yazı tura atışındaki ihtimalimiz kadar.


Ve işin korkutucu tarafı ise bunu söyleyen kişiler yalanları fark etme konusunda eğitilmiş kişiler. Yargıçlar, gümrük memurları, kanun koyucular ve hatta CIA ajanları. Ve daha başarılı değiller. Sadece yalanların maksimum %60’ını yakalayabiliyorlar.

Biz ise birisini yalan söylerken yakaladığımızda, bu yüksek ihtimalle kuyruklu bir yalan olduğu için yakalayabiliyoruz. Bu yalan türündeki başarısızlık, olmayan bir olayı ya da durumu yaratmanın zorluğundan kaynaklanmakta. Yalan söyleme anında bunu söyleyen kişiye konu hakkında atacağınız ufak bir kanca ile bu yalanı yakalamanız inanılmaz kolaylaşıyor.

Peki, bu can sıkıcı yalan konusunda paranoyak ya da suçlayıcı bir tavırda gözükmek istemiyorsan sen ne yapmalısın? Eğer yalan tanıma konusunda başarılı değilseniz, çok fazla şüphecilik sağlıklı bir yol değil, küçük bir doz daha iyi bir alternatif.

Soru her zaman şuna dönüşmeli, bir yalan ile ne yaparsınız? Eğer birinin size yalan söylediğini düşünüyorsanız, bunu onun yüzüne vuracak mısınız? Üzerine mi gideceksiniz? Ya da onu kendi haline mi bırakacaksınız?

Uygulayabileceğiniz birçok seçenek mevcut, doğru olan, doğru kombinasyona sahip olan her şey oluşan duruma bağlı.

 
Cake is a Lie!

Öncelikle kuralları anladığımızdan emin olalım.Bir durumu uygulamaya karar vermeden önce mutlaka yakın tarihi, karşınızdaki kişinin önceki tutumlarını ve bunun bir alışkanlık olup olmadığını düşünün. Eğer bu durumu yüzüne vurmayı düşünüyorsanız, yalancı konumundaki kişinin ne gibi tepkiler verebileceğini aklınızda bulundurun, çünkü durum siz yönünde geri de tepebilir.


Şimdi sırayla seçeneklerimize geçelim;

Seçenek #1: Hiçbir şey yapmayın. Kimse yalan söylemeyi sevmez ve doğal tepki yalancının üzerine gitmektir fakat bu her zaman en zekice yol olmayabilir. Bir şeyler yapmadan önce kendinize sorun, “Ego dışında kazanacağım şey ne olacak?” Eyleme geçmeden önce dikkatlice bu sorunun artılarını ve eksilerini düşünün. Eğer bu kişinin arkadaş çevrenizce böyle bir ithamla bilinmesi sonucunda meydana gelebilecek değişimlerden emin değilseniz, bunları düşünün. Bazen sessiz kalarak bir durumu fark ettirmek birçok sözden daha değerli bir yoldur. Ve düşman kazanmayı kimse istemez? Ayrıca bu yalan diğer insanların fark etmesini gerektirecek kadar değerli bir yalan mı? Bunu da düşünün.

Seçenek #2: Mizahi yaklaşın. Bazı yalanlar onu yok sayamayacağınız kadar büyük olabilir ya da baş edebileceğiniz kadar küçük olmayabilir. Bu durumda sık sık o konu hakkında şaka yapabilirsiniz. Alaycı yorumlar yalanı itiraf ettirebilmeniz için hileli bir yoldur. Örneğin ona burnunun biraz uzadığını gördüğünüzü söyleyebilirsiniz. Bu strateji, yalancıya size korkusuzca yalanını itiraf etmesi için bir şans yaratıldığını düşündürtecektir.

Seçenek #3: Aptala yatın. Birinin yalan sonrasında, durumu kurtarmasını istiyorsanız aptala yatmak mantıklı bir çözümdür ve genellikle grup şeklindeki durumlarda kullanılabilinen bir yöntemdir. Konuşma esnasında düşünmeden konuştuğumuzda gerçekler hakkında biraz kafamız karışabilir ve ağzımızdan doğru olmadığını bildiğimiz şeyler çıkabilir. Eğer bu durumu oluşturan, karşınızdaki kişinin doğruyu söylemesini istiyorsanız bolca konuşma örgüsünü takip eden sorular sorun. Daha fazla detay isteyin, zaten çok geçmeden doğrular dökülmeye başlayacaktır. Bu durum yalan söyleyen kişiye grup içerisinde yadırganmadan, yanlış hatırladığını itiraf ederek, üzgün olduğunu söyleme imkânı verir.

Seçenek #4: Üzerine gidin. Eğer durum hiçbir şey yapmayın seçeneğine uygun değilse yalancının üzerine gitmek mantıklı bir yol olabilir. Sadece bu durumun gerçekten en iyi seçenek olduğundan emin olmalısınız. Ve düşüncesizce saldırgan tavırlarla yüklenmenizin akıllıca bir seçenek olmadığını unutmayın. Örneğin yalan söyleyen kişiye onunla özel ya da bu yalandan etkilenen diğer kişiler ile birlikte konuşmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Her iki durumda da iddianız hakkında elinizde kanıt bulunmalı ya da yalan söyleyen kişiye bunu itiraf ettirmelisiniz. Ve mutlaka yalan söylediğini düşündüğünüz kişiye karşı dürüst olmalısınız. Tek başına halledebileceğiniz bir konuşma ise bu durum, diğerleri ile gitmemeniz de önemli bir unsur.

Bir seçenek olmamakla birlikte: Kendinizi koruyun. Eğer bir yalanın peşine düştüyseniz ya da bu durumu oluruna bıraktıysanız şunu bilmelisiniz ki bir yalancı ile uğraşıyorsunuz. Kendinizi korumaya almak için adımlar atmış olmanız önemli. Bunu yapmanın bir yolu duruma tanık ve yalancının söylediklerini kanıtlayabilecek birisini bulundurmak. Eğer bu işe yaramaz ise yalancı ile etkileşim kurduğunuz email, sms gibi yazılı kayıtları saklamak ya da bunu sır olarak saklamak konusunda bir yazı almak. Eğer yalancı kişiye bu denli anlayışla yaklaşıyor fakat hiçbir taahhüt alamıyor isek durumu kendiniz yazıya dökün, ne, kim, nerede, ne zaman vb. ve ardından bu kişiye bu durumu özetleyen bir mail, sms vs. gönderin. Tabiki de başka bir kişinin sözleri ile durumu kanıtlamak kadar değerli bir yol olmayacaktır fakat en azından elinizde duruma dair düşünceleri ve durumun özetini içeren bir belge ile bulunacaksınız.

Özetle, bazı insanlar kendisini iyi göstermek ya da korumak için nadiren yalan söylerler. Diğerleri ise bu konuda uzmandırlar. Tüm kariyerlerini ve ilişkilerini bununla elde etmişlerdir, artık bununla yaşamayı ve yakalanmadan bu durumdan kurtulmayı öğrenmiş kişilerdir. O yüzden tüm durumlara yönelik tek bir çözüm yoktur. En iyi şey tüm durumları dikkatlice düşünmek ve seçenekleri gözden geçirmektir. Eyleme geçmeden önce tüm artı ve eksileri birleştirmektir.

Peki ya sen bir yalancı ile nasıl başa çıkarsın? Lütfen sizde düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşın, bendekiler bu kadar, belki benimde senden öğrenecek şeylerim vardır. Daha fazlası içinse blogumu takip etmeyi lütfen unutma.

 

 

 

Author


Avatar